Маріуполець, який близько місяця перебував з сім’єю в нелюдських умовах та вижив під постійними обстрілами. Він зміг вирватися з окупованного міста та написав інструкцію з максимально комфортного виживання в підвалі практично без водопостачання, їжи, електрики. Приводимо без змін.
«Дана інструкція написана з досвіду тритижневого перебування в підвальному приміщенні сім’ї, що складається з молодого чоловіка в самому розквіті сил, молодої, красивої дружини трохи старше молодої людини, їх сина 10 років зроду, 10 місячної доньки та двох пенсіонерів при температурі довкілля від -2 до -12 градусів морозу.
Жити в притулку можна не тільки безпечно, але й комфортно, а саме від нього залежить відпочинок сьогодні та готовність добувати життєво важливі ресурси завтра. При цьому головне мати холодну голову та гаряче серце.
Для того, щоб не захворіти в перший же день, зручно жити та якісно висипатися потрібно облаштувати свої маєтки таким чином:
- Бажано зайняти кімнату (якщо є кімнати у підвалі) або кут. В куті простіше зберігати припаси — вони захищені від інших мешканців, а це буває критично.
Пожитки необхідно складати квадратом у вуглеці, а самому розміститися як би буквою «Г» навколо речей. Якщо раптом немає кута і ви розташовуєтеся в лінію вздовж стіни — речі складаєте прямо біля стіни, потім розташовуєтеся самі.
- Заздалегідь заготовте побутовий фільтр для води глекового типу.
«Бар’єр» підійде. На ньому можна фільтрувати дощову воду, сніг, талу воду з даху, воду з калюжі, воду з відра зі ганчіркою для підлоги, воду з труби тепломережі. Остання після п’яти рівнів фільтрації та двох кип’ячень не перетворилися на питну. Тільки змивати туалет та мити посуд. В ідеалі запастися двома-трьома картриджами до нього. Не забувайте навіть після фільтрації кип’ятити воду. Обов’язково.
- Вода. Багато води. Дуже багато води. Заготуйте якнайбільше води у будинку. Закупіть максимальну кількість бутлів із питною водою і розпихайте їх у різні кімнати.
Набирайте абсолютно всі ємності поки є вода — тазики, цебра, ванну до країв. Перевірте, води завжди буде бракувати і чим її у вас буде більше, тим надалі буде краще. Майте на увазі, що квартира в будь-який момент може згоріти, обвалитися а ванну проб’є уламок і максимальну кількість води треба спустити в укриття. Але не світите її сильно, можуть вкрасти, доки ви стоятимете в черзі в туалет.
- Металевий чайник, дві каструлі, сковорідка, металева або пластикова чашка, ложка, вилка, чайна ложка, ніж складаний та дві металеві глибокі миски.
Це той мінімум, який вам забезпечить комфортний прийом їжі. На каструлях та чайнику не повинно бути силіконових та пластикових ручок вони одразу потечуть, засруть і обпалять вам руки. Ніякого скляного посуду, ви розіб’єте його при першому ж авіаударі, коли будете бігти в паніці геть-чисто забувши про неї.
- Миючі тільки еко.
Ніяких фейрі, при нестачі води ви його тупо не змиєте з посуду, а еко миючі змиваються на ура. Губки не обов’язково, але бажано.
- Дошки та ковдри.
Дошки потрібно розкласти найпершими шаром прямо на бетонну підлогу. Це забезпечить вам будь-який теплозахист відипереохолодження і хоч частково збереже ваші суглоби та внутрішні органи від болю. Листи ДСП, фанера, навіть двері звичайні підійдуть. Ковдри сміливо кидайте на дошки і одразу з ними прощайтеся — існує величезна ймовірність того, що збиратися будете поспіхом. Приготуйте найлегше і тепле і заберіть його з собою, решта все нафіг.
- Тушонка, мівіна, вівсянка, рис, гречка, масло та багато заморозки. Допом чай, цукор, кава та будь-яка насолода крім пісочного печива, воно сильно сушить.
Якщо не хочете мародерити, запасіться всім цим наперед. Раціон потрібно розраховувати приблизно таке ставлення БЖУ: 20/40/40. Білка багато не треба, чисто на підтримку тушки амінокислотами, вугілля закидати по максимуму, це ваша витривалість, а отже пошукова активність. Жири це запас енергії раптом перестанете їсти вуглеводи та мастило суглобів. Глюкози потрібно багато, тому що вугілля не відразу включаться у справу і їх зранку треба розігнати. Якщо ви ппшник або веган то ви труп. Бігати містом і шукати руколу не вдасться банально не вистачить сил та енергії. На час війни відмовляєтесь від своїх переконань та звичок, це реально може коштувати життю.
- Документи на себе, близьких та на квартиру/машину.
Потім за повного руйнуванні втомитеся доводити, що вони реально ваші, тим більше при зміні влади або за повної руйнації або при конфіскації житла військовими бажаючих мати ваше майно буде дуже багато. Так само краще взяти пачку квитанцій на комуналку, зайвим не буде та й туалетного паперу у відповідальний може не вистачити.
Медицина: список необхідного
- Хлоргексидин
- Борна кислота
- Аміак
- Йод
- Віаль
- Еластичний бинт
- Джгут
- Лейкопластир широкий у рулоні
- Фаніган (дуже допоміг від болю в колінах)
- Бінт
- Валідол (дуже знадобився, роздав всю коробку)
- Вата
- Вугілля активоване (багато)
- Дротаверін
- Ібупрофен (дуже знадобився)
- Лоперамід (дуже у нагоді)
- Лоратадін
- Нітрогліцерин
- Парацетамол
- Стерильні рукавиці
- Спріт
- Фурацилін
- Фуросемід
- Цитрамон
- Вітамінно-мінеральний комплекс
- Корвалмент/корвалтаб (пішло дві коробки)
- Валеріана
- Панкреатин
- Гропринозін/рімантадин
Перелічені у списку препарати краще взяти в х3 кількості.
«Не у всіх буде такий сценарій, як у нас, але серцеві та заспокійливі з’їдатимуться жменями всім притулком, особливо після першої авіабомби або першого трупа у дворі. Звичайно, цей список не вичерпний, але він охопить майже все ситуації, з якими ви зіткнетеся. Особисто мені потрібний був тільки хлоргексидин та вата, коли дверима мені розбило голову», — зазначають мешканці Маріуполя.
- Ліхтарі та батареї до них. Багато. Свічки ще більше.
За три тижні було використано приблизно 12 батарейок і два акумулятори. Свічок пішло штук 20, в середньому дві на день. Краще шукайте будь-який акумулятор, а краще не один.
Розпечених кинутих машин буде дуже багато. Справа залишається за світлодіодною стрічкою на 12в і проводами, яких у розбитих будинках буде багато. Якщо ви знайдете автомобільну зарядку в прикурювач, то телефон та павербанк буде заряджений.
- Зарядки, павербанки, будь-які телефони, будь-які дроти.
Якщо є кнопковий телефон — не соромтеся його взяти, наприклад. Беріть будь-яку дрібну техніку, яку зможете забрати і в кінці продати, щоб можна було купити їжі.
- Якщо у вас маленька дитина, то буде постійний голівняк із їжею вологими серветками та памперсами кине вас у кабалу з пошуком всього цього в євах та просторах. Якщо не встигнете винести все це ви, винесуть інші і ваша дитина буде голодувати або сидітиме у власних какашках, а це просто дупа.
Ви як батько повинні нагодувати насамперед карапуза, а потім уже поїсти самі. Якщо вийде.
Заготовляйте все заздалегідь – памперси на розмір більше, їжі.
Чим більше тим краще. Перевірте, краще не взяти ковдру чи подушку і це місце зайняти пачкою нестожена або десятком баночок із пюрешкою.
Візьміть так само якнайбільше дитячого одягу — він забрудниться по-любому, а прати не буде де. Краще її міняти. Тиждень в тому самому це нормально, якщо витримає більше, то супер.
- Дозвілля. Карти вас виручатимуть затяжними бомбардуваннями.
Зважайте на те, що світла буде дуже мало і потрібно буде часто напружувати очі, але це краще, ніж рахувати прильоти, льоти і ворожити з чого лупнули в цей раз. Книжки читати складно, у телефоні сидіти ресурсозатратно, дозвілля рятують лише карти.
- Укриття можна обладнати стелажами або полицями.
Маріуполь наприклад притягнув з офісів тумбу – офісну частину від шафи-пеналу, в якій розмістив їжу, сипучі, крупи та інше.
Викинутий системник вдалося пристосувати під шафку для чашок, ложок, цукрів з чаями та кавами. Закривати все це начиння вкрай критично — після кожного удару сипався пил, бруд та штукатурка та щоб не хрумтіти вапном краще намутити шафку».
Зараз в нелюдських умовах залишаються близько 100 тис мешканців Маріуполя.