Трагедія, яка відбулася 17 жовтня в Києві, сколихнула Україну і відгукнулася у всьому світу. В той день іранський дрон влучив у будинок в центрі міста, вбив п’ятьох людей і одну ненароджену дитину.
Одночасно ця подія спровокувала чергову хвилю брехні з російського боку — пропагандисти звинуватили у вбивстві наших захисників.
«Думська» розібрала ситуацію та з’ясувала, як відбувалися події в той трагічний день.
17 жовтня 2022 року Україну вчергове зазнала атаки ракетами та дронами — росіяни знов намагалися руйнувати наші об’єкти енергетики. Населення рф сприйняла цю новину радісно та натхненно. Однак коли стало відомо про вбивство людей у власному будинку, російські пропагандисти одразу почали відбілювати армію загарбників та виправдовувати їх черговий злочин. Як завжди буває в таких ситуаціях, вони почали продукувати безліч версій, інколи взаємосуперечливих, щоб витіснити з інформаційного простору правду.
Одразу почали висувати різні пояснення — наприклад, що насправді «шахід» мирно летів у якусь електростанцію або військову казарму, а в будинок влучила українська зенітна ракета, якою його намагалися збити. Першим тут «відмітився» сумнозвісний Анатолій Шарій. Він помітив, що зруйнований будинок знаходиться поруч з котельнею, і одразу звинуватив у смерті людей українських поліцейських, які в той день збили таку «іранську балалайку» зі стрілецької зброї.
Звісно: читання та слухання Шарія є ознакою неповаги для себе. Проте, на диво, його версія, яка взагалі не мала жодного ґрунту, набрала розголосу. Навіть у деяких журналістів «Думської» питали, чи будуть судити тих патрульних, «з провини яких загинули люди».
Тому ми вирішили самостійно розібратися в тому, що сталося, спираючись виключно на відкриті та доступні для загалу джерела. Тим більше, що зараз вже є достатньо відео та фото з місця трагедії, щоб робити остаточні висновки.
ТРАГЕДІЯ НА ЖИЛЯНСЬКІЙ
Почнемо з місця злочину. Старий будинок, в який влучив дрон, добре відомий киянам. Він знаходиться на вулиці Жилянській, 118, поруч з новобудовою бізнес-центру.
Одразу відкинемо всі версії про те, що у будинок начебто знищила зенітна ракета. Влучання дрона було зафіксовано на відео, яке оприлюднили телеграм-канали. Тут одразу виникають питання: чому люди увімкнули камери саме в цей час? Чому спрямували свої смартфони саме в цьому напрямку?
Для початку з’ясуємо, коли сталася ця трагедія і що тоді відбувалося. На відео з камери спостереження всередині зруйнованого будинку можна побачити час вибуху — 08:20 ранку, проте спиратися на ці дані не можна — таймери в таких системах не завжди показують вірний час. Тому запам’ятаємо обставини: на момент знищення будинку поруч була пожежа і стовп диму.
Тривогу в той день оголосили в 06:23, Сонце зійшло за годину, а відео знято ще пізніше. Весь цей час в місті були чисельні прильоти, вибухи та пожежі. Люди, що живуть навколо, спостерігали на власні очі, як «шахеди» прилітали саме до цього кварталу. «Знов летить, прибери малих», — можна почути голос чоловіка за кадром.
А ще на відео злочину можна побачити будинок із трубами. Це — «станція теплопостачання», тобто та сама котельня, про яку казав Шарій як про можливий об’єкт атаки. Проте чудово видно, що дрон, який начебто збили, не впав на підльоті, а навпаки — перелетів та вразив будинок в ста метрах далі.
Якщо нанести на карту приблизний напрямок польоту цього дрону, можна побачити, звідки він летів.
Поруч з трасою його прольоту знаходиться Національна енергетична компанія «Укренерго». В цей будинок в той день вже влучали, і пожежа, яку помітно на відео перед вибухом, була саме в ньому. Запам’ятаємо це.
ДІЇ ПОЛІЦЕЙСЬКИХ
Тепер переглянемо відео з нагрудних камер поліцейських та з вуличних камер, які виклала патрульна поліція.
Місце, де це відбувалося, теж добре відомо киянам. Високий будинок, що потрапив у кадр — це бізнес-центр «101 Tower», на фронтоні якого можна побачити логотип енергокомпанії ДТЕК. Відповідно, знімали це відео на мосту над залізницею, що на розі київських вулиць Льва Толстого та Вокзальної. До «101 Tower» звідти 200 метрів, до «Укренерго» — 350, до зруйнованого будинку на Жилянській — 400 метрів в південно-східному напрямку.
На відео є відмітка часу — 08:13, тобто можна припустити, що це було за сім хвилин до вибуху на Жилянській. Проте, знов таки, таймерам в камерах ми не довіряємо і шукаємо інші свідчення.
Але більш важливим є фрагмент з 20 до 30 секунди цього відео, коли нагрудна камера скрізь ремінь автомата дивиться саме в бік «101 Тауер» та вулиці Жилянської. Жодного диму, жодних ознак пожежі, що палає лише в 300 метрах від точки зйомки, на ньому немає.
Це дає підстави вважати, що епізод з поліцейськими був раніше, ніж влучання дрона у будинок на Жилянській — тому що в той момент над розташованим поруч будинком НЕК «Укренерго» стояв стовп диму.
Також звернемо увагу: поліцейські стріляють у небо під великими кутами. Тобто дрон під час стрільби знаходиться поруч, фактично над ними. Якби вони стріляли у якийсь інший дрон, на більшій відстані, цей кут був би набагато меншим.
Далі на відео можна побачити підтвердження: «шахід», якого обстрілювали поліцейські, пролетів майже над їхніми головами. Він впав через секунду чи дві, тобто в 50-100 метрах, і встиг потрапити на відео. Тому напрямок його руху і місце вибуху цілком зрозумілі.
Якщо пройти по мапі далі, до стовпа, і подивитися ліворуч, ми побачимо невеличку промзону з гаражами. Її адреса — вулиця Льва Толстого, 61, там знаходиться будівельна організація. Житла немає — це смуга відчуження залізниці. «Шахід» впав саме там.
Варто зауважити: поліцейським дуже пощастило. БПЛА впав під міст, і тому уламками нікого з них не поранило. Якби він вибухнув в десяти метрах правіше або в десяти метрах ближче, все було б трагічніше.
ВИСНОВОК
Тепер варто нанести на мапу місцезнаходження зруйнованого будинку, позицію поліцейських, місце падіння збитої «балалайки», а також напрямки: польоту «шахіда» (червона стрілка), збитого дрона (зелена стрілка) та бік, в який стріляли поліцейські (синя стрілка).
Не залишається сумнівів: «шахід», якого з ризиком для власного життя збили патрульні, не має жодного стосунку до того дрона, що знищив будинок і вбив людей. Також є підстави вважати, що ці події були рознесені в часі.
ЗБИВАТИ ЧИ НЕ ЗБИВАТИ?
Збивати чи не збивати ворожі ракети та дрони — насправді непросте етичне питання. В українському небі їм нема чого робити. В Україні для росії немає жодних «законних цілей» — тому що вся ця агресивна війна для росії є незаконною.
Московські пропагандисти, усі ці шарії та коци, хочуть, щоб ми нічого не робили, не опиралися, не чинили спротив окупантам. «Не збивайте дрони, це небезпечно, нехай вони краще влучать туди, куди летять», — кажуть вони нам. Насправді — ні, не краще.
Звісно, у разі падіння збитого дрона хтось може постраждати. Але хтось обов’язково постраждає і у разі, якщо він долетить до цілі. Ворог обирає цілі таким чином, що завдати нам найбільшої шкоди. Тому кожний збитий «шахід» — це врятовані життя, навіть якщо він намагався вразити щось «неживе» — електростанцію, міст, казарму або греблю водосховища.
Саме для того, щоб зменшити такі ризики, існує сигнал «Повітряна тривога». Варто сприймати його так: «Увага, зараз на вулицях починається знищення смертельно небезпечних тварин, які залетіли у наше небо. Буде використана зброя. Укривайтеся у безпечних місцях і не наражайте себе на небезпеку!»
Що стосується відповідальності для військових та поліцейських, вона можлива лише в одному випадку: якщо був порушений наказ. Наприклад, якщо був наказ «не стріляти», або, наприклад, «не стріляти в такому напрямку», то покарання може бути у разі його порушення.
А загалом, в цій конкретній ситуації є ще один додатковий сенс. Яхто хтось вперто дошкуляє вас питаннями «чому збивають дрони над містом» і розповідає про «той випадок в Києві», можете бути впевненим: ця людина таємно відвідує любовницю читає Шарія. І робить висновки.
Автор — Сергій Дібров
P.S. Поліцейських, яки під час обстрілу збили дрон зі стрілецької зброї, нагородили нагрудними знаками «За відвагу в службі», повідомляє МЗС.
СМЕРТЬ РОССИЙСКИМ ОККУПАНТАМ!