Дендропарк Перемоги сьогодні є одним із найбільших та найкрасивіших парків Одеси. Хоча трохи більше 100 років тому, у 1917 році він був частиною району, який вважався місцем проживання бідноти та носив звучну назву «Голопузівка».
Днями кореспондент 048.ua прогулявся по ньому, щоб зробити осінній фоторепортаж, який ми доповнимо цікавою історією цього місця.
До революції 1917 року на місці нинішнього парку Перемоги було пустирище, а район нинішнього проспекту Шевченка населяли бідні верстви населення, від чого ця територія і отримала нехитру, але промовисту назву «Голопузівка».
Парк же на пустирищі з’явився тільки на початку 60-х років минулого століття. Наприкінці квітня 1960 року на честь 90-річчя від дня народження Володимира Леніна (Ульянова), який був одним із ініціаторів та організаторів червоного терору і здійснював злочини проти людяності, Одеський міськвиконком оголосив суботник з метою облаштування нового парку на цьому місці.
Силами місцевих жителів, які озброїлися необхідним інвентарем, на місці пустирища було закладено фундамент майбутнього дендропарку імені одіозного В. І. Леніна, який поступово озеленяли. А до кінця 60-х тут з’явився літній кінотеатр «Парус».
Фото: OLD.ODESSA.UA
Варто підкреслити, що під час окупації України та територій інших народів радянська влада нерідко проводила подібні хороші заходи, пропагуючи свою недружелюбну ідеологію і нав’язуючи свій світогляд поневоленим народам.
Автором повноцінного проекту парку, який у 1967 році був названий найкращим у Союзі та відзначений дипломом ВДНГ, став ландшафтний архітектор Максим Якович Середа.
У 1970-х роках у парку відбулися певні зміни дизайну, в результаті яких в зеленій зоні з’явився ставок. Пізніше міська влада хотіла створити тут ще й зоопарк з екзотичними видами тварин, але ідея залишилася нереалізованою через відсутність грошей у скарбниці міста.
Фото: кореспондент 048.ua та OLD.ODESSA.UAФото: кореспондент 048.ua та OLD.ODESSA.UA
Якби кошти для створення зоопарку все ж таки знайшли, то, згідно з планом, у парку мали з’явитися спеціальні вольєри з дикими та рідкісними арктичними видами тварин: вівцебик, амурський тигр, білий ведмідь та ін. У планах було навіть облаштування місця для тропічних птахів.
Коли розвалився СРСР, після майже 70 років «ув’язнення» України у «тюрмі народів» парк змінив свою первісну назву. На честь перемоги у Другій світовій війні це місце перейменували на парк Перемоги.
Вже в незалежній Україні дендропарк якийсь час зберігав свій звичний вигляд, але був дещо запущений, доки у 2010-х не розпочалася його реконструкція.
Фото з пошуковика GoogleФото з пошуковика Google
Нині парк є одним із найкрасивіших і найбільших у місті. Його площа дорівнює 48.8 га (початкова площа була 50.6 га, але частину паркової території віддали під забудову).
Сьогодні одесити люблять тут сім’ями проводити своє дозвілля, адже парк у сьогоднішньому вигляді доволі сучасний і комфортний.
Для любителів прогулянок доступна розгалужена мережа доріжок та стежок, а також кілька містків через ставок. Є тут і кілька кафе та ресторан європейської кухні TREF Cinema Cafe, який знаходиться у будівлі колишнього кінотеатру «Парус».
Вражає і рослинність парку. Тут налічується близько 400 видів чагарників та дерев, починаючи від магнолій та закінчуючи блакитними ялинами.