«Перша ВЛК визнала мене придатним до служби у тилових частинах. І там, у розподільчому центрі, всі дуже дивувалися: «Як ти сюди потрапив після такої операції? Тебе не мали права брати». Кажу: «Якось так. Якось взяли»».
Військово-лікарська комісія проводить медичний огляд і оцінює придатність людини за станом її здоровʼя до служби у війську. Ця процедура чітко прописана, однак військові та військовозобовʼязані регулярно зіштовхуються з порушеннями.
Нерідко трапляється, що хворого записують до здорових, а оскаржити це рішення вкрай складно. Потім по факту не зовсім здорова людина потрапляє в розподільчий центр, і командири не хочуть її брати до себе, бо це ризиковано.
Як на фронті опиняються люди з серйозними хворобами, які ризики служба має для них та побратимів і чи планує держава щось із цим робити — у матеріалі
.
«Придатний», попри групу інвалідності
Полтавцю Ігорю Бондарчуку — 52 роки. У 2010-му, після аварії, він переніс важку операцію з трепанації черепа. У рідині його мозку залишилися уламки кістки. Після хірургічного втручання в чоловіка часто болить та запаморочується голова, він втрачає свідомість, а психіатри відзначили когнітивні порушення.
Відповідно до
хвороб, станів та фізичних вад, що визначають ступінь придатності до військової служби, Ігор мав би бути списаний з військової служби за статтею 75А — одразу за двома пунктами. Водночас ВЛК при військовій частині в Полтаві визнала його придатним до служби в тилових частинах (75В).
Копію висновку чоловіку на руки не дали. Вийшов військовий, оголосив, що Ігор «поїде служити». На місці мобілізували й відправили на навчання, розповів чоловік hromadske.
«Завезли в один якийсь навчальний центр, там відмовилися мене брати, сказали: «Ми не беремо після таких операцій». Завезли в інший — там теж відмовилися. Потім завезли в такий, де брали всіх підряд, не дивлячись на документи».
Та вже там, у розподільчому центрі, на фоні фізичних і психологічних навантажень, здоровʼя чоловіка різко погіршилося.
Я тричі потрапляв у госпіталь. І через два місяці лікування повернувся в частину, а мені кажуть: «Господи, що ти тут робиш? Нащо ти такий треба?».Ігор
Зрештою, його відправили на повторну ВЛК — цього разу в Київ. Там уже списали за статтею 75А, після чого Ігоря виключили з реєстру військовозобовʼязаних.
Своїм досвідом проходження ВЛК з hromadske поділився і киянин Сергій Тумасов, якому в травні вже виповнюється 60 років. У 2022 році він з іншими волонтерами віз на Харківщину гуманітарну допомогу, однак автівка потрапила під обстріл. Сергій зазнав важкого поранення обох ніг.
У праву ногу медики встановили чоловіку металеву конструкціюнадано hromadske
У праву ногу медики встановили чоловіку металеву конструкцію — від коліна й майже до пʼяти, а на лівій діагностували тяжкі ураження гомілкового суглоба. Через занесену інфекцію під час поранення за три роки кістка так і не зрослася, а рани не загоїлися. Тому весь час Сергій пересувається на милицях, регулярно робить перевʼязки та досі відновлюється.
«Коли я зміг добратися до МСЕКу, то отримав другу групу інвалідності. На основі цього рік тому ВЛК дала мені відстрочку на рік. Ось цей рік закінчився, я отримав оновлену довідку МСЕК і пішов до ТЦК, щоб оформити продовження відстрочки. А вони мені одразу дали направлення на ВЛК. Хоча з огляду на мій стан і вік могли б цього і не робити».
Сергій розповів, що на ВЛК лікарка-хірург його навіть не оглядала. Записала свій висновок і передала наступному лікарю, який був у черзі на медогляд. У підсумку, ВЛК Солом’янського району визнала чоловіка придатним до служби в тилових частинах.
«Я ще раз пішов до хірурга, кажу: “А що ж ви написали, що я придатний?”. Нічого вона мені не сказала. І я не бачив, що саме вона написала. Ніхто документи на руки не дає».
Оскаржувати висновок ВЛК Сергій не планує. Каже, пізніше йому товариш порадив, як електронно продовжити відстрочку через «Резерв+», і він це зробив.
Думаю, якби мене справді мобілізували, то це було б узагалі щось сюрреалістичне. Воно і так не дуже відповідає здоровому глузду, а то було б узагалі.Сергій
Івану — 50 років. З 2008 року він час від часу втрачав свідомість, думаючи, що має спадкові проблеми з тиском. Майже щороку він лікувався в стаціонарі, і лише у 2021-му йому зробили МРТ. Дослідження показало, що чоловік переніс інсульт і має ураження мозочка — відділу мозку, який відповідає за координацію рухів.
«От я два дні нормально ходжу по вулиці, а на третій уже стає погано. Мені треба йти біля паркану чи з кимось, щоб відчувати опору. Мене періодично хитає. Я не можу сканувати простір… Тому я працюю сам на себе. На роботу ходжу, як мені захочеться: можу йти, можу не йти».
Отримувати групу інвалідності він не бачив потреби — мовляв, гроші й пільги йому не потрібні. Та вже з повномасштабним вторгненням вирішив це зробити, щоб мати право на відстрочку від мобілізації. Тому пішов на ВЛК, щоб оновити дані й потім подати документи на МСЕК.
«Один лікар мені ставить “обмежено придатний” за 41Б, інший — 39А, тобто повне списання з виключенням з військового обліку… Ці документи я відношу в ТЦК у Бучі, і вони за процедурою передають на Центральну ВЛК. Довгий період я не отримую відповіді… Пізніше приходить постанова, що «Діагноз під сумнівом. Недостатньо інформації про тривалий перебіг хвороби»».
Відтак, зі слів Івана, він знову пішов на ВЛК. Але там замість відправлення на дообстеження, аби зібрати більше даних про хворобу, йому «просто переписали букву».
Єдине, що лікарка сказала: “Ну, Центральну ВЛК же не влаштовує «А»”. Я говорю: “Так і що, що не влаштовує? То ви відстоюйте мене, а не Центральну ВЛК”. Але ж не можна як робот просто переписати 39А на 39Б і ніяк це не обґрунтувати».Іван
Зараз Іван разом з адвокатами намагається добитися справедливості у питанні своєї відстрочки. Каже, не проти служити, адже неодноразово їздив на фронт як волонтер. Але не бачить зараз місця, де в такому стані йому було б безпечно, і де сам був би корисним.
«Відбувається відомчий тиск на ВЛК»
Мобілізація людей із серйозними хворобами — це ризик не лише для них самих, але й для побратимів. Лікарка Марина Троян, яка співпрацює з юристами адвокатського об’єднання «Актум» й перевіряє для них справедливість висновків ВЛК, розповіла hromadske про випадок, який стався в мобілізованого чоловіка з епілепсією. Напад у нього відбувся в момент, коли він за кермом як водій БМП віз особовий склад до позиції. На щастя, минулося без наслідків.
«У мене є знайомий, який отримав категорію «Б». І йому довелося евакуювати пораненого з поля бою. І от у цього знайомого відмовила нижня кінцівка. І він каже: «Нас треба було витягувати двох»».
Основну масу людей під час проходження ВЛК не дообстежують, каже Троян. З її слів, через перевантаження потрапити у профільні стаціонари, де медики зможуть підтвердити діагноз, надзвичайно складно. Мовляв, місця «забиті на місяці наперед», а «людям треба швидко все пройти», щоби вкластися в термін.
Дуже рідко, коли ВЛК проводиться коректно на підставі клінічних діагнозів. Іноді я бачу, як максимально завищують ступінь придатності. Бувало й так, що діагнози “викидалися” — просто не застосовували відповідну статтю, хоча за конкретним діагнозом людина підпадала або на категорію «Б», або взагалі непридатна, і в неї є підтверджена вся хроніка меддокументації за 10 років.Марина Троян, лікарка, завідувачка відділення з реабілітаційної медицини
Особливо, каже, це стосується чинних військовослужбовців. Бо якщо військовозобовʼязані ще до проходження ВЛК можуть зібрати повний пакет документів і прийти на огляд підготовленими, то дообстежити вже мобілізованих, отримати точний клінічний діагноз, який відображає стадію захворювання, перебіг і ускладнення, надзвичайно важко.
Лікарці відомі випадки, коли медиків, які відмовлялися писати хворим «придатний», просто звільняли. Водночас Марина Троян наголошує: це їй розповідали пацієнти.
Серед причин неякісних медоглядів — перевантаження військово-лікарських комісій та потреба мобілізувати якомога більше людей, каже hromadske правозахисниця Любов Галан. Вона припускає: «Відбувається певний відомчий тиск на ці комісії».
Інша проблема — розмитість формулювань у нормативно-правових актах, зокрема й у наказі №402. Деякі пункти, за словами Галан, можна по-різному трактувати. А ще там не враховується коморбідність діагнозів — тобто, коли пацієнт має кілька захворювань, пов’язаних між собою.
Зараз ВЛК має цілком формальний характер. А навіть коли працює нормально і сумлінно, залишаються випадки, що два різні висновки ВЛК відрізняються між собою. І це, знову ж таки, проблема самого наказу і того, як він дивиться на здоров’я людини, і які хто аналізи враховує тощо.Любов Галан, правозахисниця, волонтерка, голова Правозахисного центру для військовослужбовців «Принцип»
1900-й у черзі
Військовозобовʼязані, з якими спілкувалося hromadske, скаржилися не лише на несправедливий висновок ВЛК, але й на саму процедуру проходження медичного огляду.
Одне з найбільш поширених порушень — не видання копії висновку ВЛК після проходження комісії. У наказі №402 Міноборони чітко зазначено: «Копія довідки ВЛК з підписом про ознайомлення та датою видається особі, яка пройшла медичний огляд». Та водночас, зі слів адвокатки Катерини Петренко, близько 90% військовозобов’язаним ніяких документів не видають. А ось військові, каже, переважно їх отримують.
Я вважаю, що не видачею на місці довідок порушуються права військовозобов’язаних… Бо для того, щоб її отримати, ми спершу повинні звернутися з адвокатським запитом і чекати відповіді. І лиш потім, отримавши копію висновку, починається процес оскарження. А на оскарження теж є певний термін, у який треба встигнути.Катерина Петренко, адвокатка з військового права Адвокатського обʼєднання «Актум»
Складнощі виникають і тоді, коли після проходження ВЛК чоловіків одразу ж мобілізують. Щойно вони змінюють свій статус із «військовозобовʼязаних» на «військовослужбовців», процедура оскарження суттєво ускладнюється. Адвокатка каже: у таких випадках обласні ТЦК рекомендують писати рапорти до командирів із проханням направити на перепроходження ВЛК.
«У мене були клієнти, які мали серйозні хвороби, не відображені у висновку ВЛК, бо потрапляли у стаціонари вже після медоглядів. І ми писали дуже навіть мотивовані рапорти. І ми зверталися до командира, а той відмовляв…
Буває, ловлять ввечері, вночі оглядають і зранку вже відправляють кудись… Тож це реальна проблема — саме з тими, кого схопили на вулиці, провели примусову ВЛК і мобілізували. Ось тут уже шанси оскаржити — 50 на 50», — зазначила адвокатка.
Порушення Катерина Петренко помічала не лише за позаштатними ВЛК. У її практиці траплялися кейси, коли штатна ВЛК відправляла чоловіків на переогляд до тієї ж самої ВЛК, де людина проходила свій перший медогляд, з яким не згодна. А це теж є порушенням наказу Міноборони, в якому зазначено, що людину мають направити для повторного огляду до іншої військово-лікарської комісії.
Катерина Петренко обурюється: «Там же сидять ті самі лікарі. Як це вони спочатку сказали одне, а потім скажуть інше? Звісно, вони підтверджуватимуть свій же діагноз та висновок. Це неправильно».
І цим список порушень ВЛК не обмежується. На практиці адвокатки траплялися неправильно прописані діагнози, не поставлені печатки на довідках ВЛК, відсутність Міжнародної класифікації хвороб за діагнозами у довідках ВЛК тощо.
А ще Катерина Петренко зауважує, що, відповідно до наказу №402, ВЛК не може оглядати більш як 50 людей за добу. Натомість зараз видно величезні черги біля кабінетів, з яких можна припустити порушення і цієї норми.
Ось 5 лютого мій клієнт пішов до ТЦК і написав мені: «Записався в лікарню, куди направили. Переді мною було півтори сотні людей, але багато хто не прийшов. А до третього кабінету я 1900-й. До третього кабінету я потраплю тижні через три». Ось така зараз реальна ситуація в медичних закладах для проходження ВЛК.Катерина Петренко, адвокатка з військового права Адвокатського обʼєднання «Актум»
Уряд обіцяє зміни
Через велику кількість скарг на роботу ВЛК Міністерство охорони здоровʼя спільно з Міністерством оборони
реформу, яка має цифровізувати процес проходження медогляду. Любов Галан, голова правозахисного центру «Принцип», який долучений до розробки цієї реформи, поділилася з hromadske змінами, які плануються.
«Сама процедура буде розділена на два етапи. Перший — медичний огляд, який буде здійснюватися сімейним лікарем або, за потреби, спеціалізованими лікарями, і де не буде ще виноситися висновок про придатність чи непридатність до служби».
За такої системи військовозобовʼязаним не потрібно буде йти по направлення до ТЦК та СП. Винятком стануть ті, в кого немає додатка «Резерв+», і треба буде отримати паперове направлення.
Тобто, людина отримуватиме направлення на ВЛК у додатку «Резерв+», відтак буде йти до сімейного лікаря, який матиме такий пакет медичних послуг. І саме там вона буде проходити медичний огляд.
Після цього дані про її стан здоровʼя у цифровому вигляді вноситимуть до електронної системи охорони здоров’я. Опісля ці дані, зашифрованими, без ідентифікації людини, передаватимуться на ВЛК. Комісія виноситиме рішення на підставі отриманих документів. Це має зменшити корупцію, коли здоровим пишуть «непридатний», аби той уникнув служби.
«ВЛК не бачить людину. У них немає особистого інтересу. У них просто є документи, на основі яких вони виносять рішення. Ось це рішення підвантажується в “Оберіг”, і на основі цього людині підтягує дані в “Резерв+” про те, який статус вона отримала».
І лиш у випадках, якщо військово-лікарська комісія буде підозрювати неправдиві дані про хворобу, людину викликатимуть до себе на огляд.
Зі слів Любові Галан, завдяки такій цифровізації держава зможе відстежувати за регіонами чи конкретними лікарями, як часто і які висновки там отримують пацієнти після ВЛК. І якщо будуть виникати підозри на масове заниження чи завищення ступеня придатності, будуть перевіряти. Правозахисниця додає: «А не так, як ми це робимо зараз, у паперовому форматі — намагаємося перевірити всіх, хоч це і неможливо зробити якісно».
Також уряд розширює мережу закладів охорони здоров’я, у яких можна буде пройти такий медогляд. Якщо зараз військовозобовʼязані мають проходити ВЛК у своїх районних лікарнях, то після впровадження реформи зможуть обрати будь-який зручний медзаклад.
Без цифровізації, без контролю за даними й без розведення цього процесу на два етапи — медичний і адміністративний — дуже складно буде забезпечити належну якість цього процесу і зменшити корупційні ризики.Любов Галан, правозахисниця, волонтерка, голова Правозахисного центру для військовослужбовців «Принцип»
У Міноборони
, що реформування буде в три етапи. Перший стосується електронного направлення на ВЛК через «Резерв+», і це вже впровадили. Наступний етап — перехід на електронну форму постанов ВЛК. Завершальним етапом передбачать можливість проходити ВЛК у будь-якому зручному для людини медичному закладі. Повністю впровадити обіцяну реформу планують протягом першого півріччя 2025 року, тобто до 1 червня.